Sľuby v každodennom živote a v politike

Sľuby sú bežnou súčasťou nášho života. Sľubujeme ich deťom, keď im napríklad povieme: „Keď zješ jedlo, dostaneš čokoládu.“ Sľuby dávame aj pri vážnych príležitostiach, ako sú vojenské prísahy, promócie na vysokých školách alebo manželské sľuby. Každý sľub by mal mať svoju váhu, pretože je to otázka cti a charakteru.

Čo sa však stane, keď niekto svoj sľub poruší? Väčšinou nás to sklamanie vedie k strate dôvery a rešpektu voči osobe, ktorá sľub nedodržala. Tento problém je zjavný aj v politike.

**Politické sľuby – čo z nich zostáva?**

Politici sú známi tým, že pred voľbami často sľubujú zmenu, lepšie životné podmienky a rôzne výhody. Mnohí si ešte pamätajú na sľuby ako lacné nájomné byty, zvyšovanie platov alebo dokonca odmietnutie vojenskej pomoci Ukrajine. Problémom je, že veľká časť týchto sľubov zostáva len prázdnymi slovami. Po voľbách sa z nich veľakrát nič nesplní, čo vedie k frustrácii voličov.

Politická scéna u nás je taká, že dôvera v politikov je často nízka. Ako kedysi povedal František Ringo Čech: „V politike sa dá veriť maximálne desiatim percentám toho, čo sa povie.“ Preto sa hovorí: politikov netreba len počúvať, ale hlavne kontrolovať.

**Médiá a spoločenské rozdelenie**

Médiá zohrávajú v tejto hre svoju rolu. Často skresľujú informácie a pomáhajú vytvárať obraz politikov podľa toho, koho podporujú. To má za následok polarizáciu spoločnosti – ľudia sa začínajú hádať nielen na pracoviskách, ale dokonca aj v rodinách. Názory na sociálnych sieťach sú čoraz agresívnejšie, a to vedie k rozdeleniu spoločnosti.

Aj keď sme historicky a kultúrne kresťanský národ, politická kultúra, ktorú vidíme v parlamente, často nemá s týmito hodnotami nič spoločné. Arogancia a neúcta sa prenášajú z parlamentu do všetkých štátnych inštitúcií, čo ukazuje, aké hlboké sú tieto problémy.

**Ako z toho von?**

Cesta von začína doma – v rodinách. Deti je potrebné viesť k slušnosti a rešpektu voči iným názorom. Rovnako tak v školách a na pracoviskách je potrebné pestovať vzájomnú toleranciu. Je nevyhnutné voliť tých, ktorí sú schopní poctivo pracovať pre ľudí, a nie len sľubovať nesplniteľné.

Je dôležité nevoliť menšie zlo, ale hľadať alternatívy, ktoré sú založené na slušnosti a zdravom rozume. Strany, ktoré sľubujú len poctivé jednanie, majú šancu priniesť do politiky zmenu. Práve o to sa snaží aj strana SOS – Spoločne občania Slovenska, ktorá chce zlepšiť politickú kultúru a priniesť do politiky morálku a slušnosť.